Aleksandra Mozgiel jest jedną z najbardziej wszechstronnych pianistek swojego pokolenia. Jej wyjątkowy talent pozwala na znakomite wyrażenie się w każdym stylu muzycznym zarówno w roli solistki jak i akompaniatora, muzyka kameralnego czy orkiestrowego.

 

Aleksandra Mozgiel ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. St. Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Studiowała także w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris (prof. Michel Béroff i prof. Eric Le Sage) oraz Hochschule für Musik und Theater w Hannowerze (prof. Gerrit Zitterbart). Jest absolwentką Podyplomowego Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie a także Studiów Podyplomowych z zakresu Zarządzania Oświatą.

 

Pianistka otrzymała wiele stypendiów i nagród (Ministerstwo Kultury i Sztuki, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci, Prezydent Miasta Gdańska, Stowarzyszenie Czerwonej Róży, Fundacja Yamaha, Rząd Polski, Rząd Francji, Fundacja Haffner-Wettstein, i inne), brała udział w licznych Kursach Mistrzowskich pracując pod kierunkiem światowej klasy artystów-pedagogów fortepianu, wokalistyki i kameralistyki (Joseph Kalichstein, Henry Meyer, Laszlo Simon, Miro String Quartet, Michel Béroff, Jean-François Heisser, Olga Pasiecznik, Jerzy Artysz, Maja Nosowska, Axel Bauni, Adi Bar, Katarzyna Jankowska-Borzykowska, Jadwiga Rappé, Tomasz Herbut, Krystyna Borucińska, Anna Radziejewska, Agata Zubel, Sebastian Hamann i inni). Była także stażystką podczas prestiżowych kursów muzycznych w Académie Internationale de Musique Maurice Ravel w St.-Jean-de-Luz (Francja) i w Académie Internationale d'Été de Nice (Francja).

 

Aleksandra Mozgiel była uczestnikiem XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F Chopina w Warszawie. W 2010 r. uczestniczyła w jubileuszowym projekcie „Chopin 2010” dając w sumie około 60 recitali w Polsce, Finlandii, Szwajcarii, we Włoszech i na Słowacji. Jako solistka występowała pod batutą Massimiliano Caldi, Maxa Pommera, Mirosława Błaszczyka, Michała Nesterowicza, Bohdana Jarmołowicza. Artystka dała poznać się szerokiej publiczności na scenach Polski, Niemiec, Francji, Holandii, Szwajcarii, Norwegii, Finlandii, Austrii, Włoch, Słowacji i Gwadelupy.

 

Od 2003 r. naucza gry na fortepianie w OSM I i II stopnia w Gdańsku, gdzie jest kierownikiem Sekcji Fortepianu II stopnia. Jej uczniowie odnoszą sukcesy na konkursach pianistycznych. Jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie z prof. Jadwigą Rappé prowadzi klasę liryki wokalnej. W 2016 r. wraz ze śpiewaczką Anną Fabrello prowadziła Mistrzowskie Kursy Muzyki Polskiej w Genewie (Szwajcaria) dla pianistów i wokalistów.

 

Aleksandra Mozgiel jest laureatką 31 nagród na 26 polskich i międzynarodowych konkursach, jako solistka i kameralistka. Jej występy nagrywane były m.in. przez Polskie Radio i TV.

Copyright © 2018 Aleksandra Mozgiel.

Wszelkie prawa zastrzeżone.