Aleksandra Mozgiel jest jedną z najbardziej wszechstronnych pianistek swojego pokolenia. Jej wyjątkowy talent pozwala na znakomite wyrażenie się w każdym stylu muzycznym zarówno w roli solistki jak i akompaniatora, muzyka kameralnego czy orkiestrowego. Piękno brzmienia, wyrafinowanie, błyskotliwość, naturalność prowadzenia frazy i wyczucie czasu to tylko niektóre cechy jej wykonań.

 

Aleksandra Mozgiel ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. St. Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Studiowała także w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris (prof. Michel Béroff i prof. Eric Le Sage) oraz Hochschule für Musik und Theater w Hannowerze (prof. Gerrit Zitterbart). Jest absolwentką Podyplomowego Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie a także Studiów Podyplomowych z zakresu Zarządzania Oświatą.

 

Pianistka była wieloletnią stypendystką rozmaitych instytucji (Ministerstwo Kultury i Sztuki, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Towarzystwo im. F. Chopina, Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci, Prezydent Miasta Gdańska, Stowarzyszenie Czerwonej Róży, Fundacja Yamaha, Rząd Polski, Rząd Francji, Fundacja Haffner-Wettstein), brała udział w licznych Kursach Mistrzowskich pracując pod kierunkiem światowej klasy artystów-pedagogów fortepianu, wokalistyki i kameralistyki (Joseph Kalichstein, Henry Meyer, Laszlo Simon, Miro String Quartet, Michel Béroff, Jean-François Heisser, Olga Pasiecznik, Jerzy Artysz, Maja Nosowska, Axel Bauni, Adi Bar, Katarzyna Jankowska-Borzykowska, Jadwiga Rappé, Tomasz Herbut, Krystyna Borucińska, Anna Radziejewska, Agata Zubel, Sebastian Hamann i inni). Była także stażystką podczas prestiżowych kursów muzycznych w Académie Internationale de Musique Maurice Ravel w St.-Jean-de-Luz (Francja) i w Académie Internationale d'Été de Nice (Francja).

 

Aleksandra Mozgiel była uczestnikiem XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F Chopina w Warszawie. W 2010 r. uczestniczyła w jubileuszowym projekcie „Chopin 2010” dając w sumie około 60 recitali w Polsce, Finlandii, Szwajcarii, we Włoszech i na Słowacji. Jako solistka występowała pod batutą Massimiliano Caldi, Maxa Pommera, Mirosława Błaszczyka, Michała Nesterowicza, Bohdana Jarmołowicza. Artystka dała poznać się szerokiej publiczności na scenach Polski, Bułgarii, Niemiec, Francji, Holandii, Szwajcarii, Norwegii, Finlandii, Austrii, Włoch, Słowacji i Gwadelupy.

 

Od 2003 r. prowadzi klasę fortepianu i kameralistyki w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gdańsku, gdzie jest kierownikiem Sekcji Instrumentów Klawiszowych. Jej uczniowie odnoszą sukcesy na krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych (aktualnie to niemal 60 nagród). Wykłada w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie z prof. Jadwigą Rappé prowadzi klasę liryki wokalnej. Wraz ze śpiewaczką Anną Fabrello prowadziła Mistrzowskie Kursy Muzyki Polskiej w Genewie (Szwajcaria) i Plovdiv (Bułgaria) dla pianistów i wokalistów. W roku 2019 występowała w charakterze oficjalnego pianisty I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. St. Moniuszki w Gdańsku. W 2021 r. została odznaczona resortowym medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, w 2022 r. odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

 

Aleksandra Mozgiel jest laureatką 31 nagród na 26 polskich i międzynarodowych konkursach, jako solistka i kameralistka. Jej występy nagrywane były m.in. przez Polskie Radio i TV.

Copyright © 2018-2022 Aleksandra Mozgiel.

Wszelkie prawa zastrzeżone.